خالقان استاکر

خیلی ها تارکوفسکی را برای ایثار دوست دارند و من به خاطر استاکر . شاید فقط سلیقه باشد ... نمی دانم  اما تصویر های فوق العاده استاکر را با هیچ فیلم دیگری نمی شود مقایسه کرد . از این تصویرهای جادویی که بگذریم به داستان عجیب و خلاقانه ای می رسیم که بستر روایت فیلم است . داستان مکانی عجیب به نام منطقه . استاکر را می توان دومین برداشت سینمایی موفق تارکوفسکی از رمان نویسان بلوک شرق به حساب آورد . اولین برداشت همان رمان معروف سولاریس است که در سال ۱۹۷۲ ساخته شد . استانیسلاو لم نویسنده سولاریس رمان نویس بسیار مشهوری است و کمتر کسی است که به رمانهای علمی تخیلی علاقه داشته باشد و اسم لم را نشنیده باشد . اما تقریبا مطمئنم که خیلی ها  اسم نویسندگان رمانی را که استاکر بر اساس آن ساخته شد نشنیده اند .
استاکر بر اساس رمانی از برادران استراگتسکی به نام پیک نیک کنار جاده
(Roadside Picnic) ساخته شده است .
آرکدی ناتانویچ استراگتسکی  (Arkady Natanovich Strugatsky ) در سال ۱۹۲۵ در روسیه به دنیا آمد . آرکدی تا زمان مرگش در سال ۱۹۹۱ کارهای مختلفی را تجربه کرد اما درنهایت به عنوان یک نویسنده داستانهای علمی و تخیلی و یک زبان شناس و مترجم زبان ژاپنی در عالم ادبیات تثبیت شد .
بوریس ناتانویچ استراگتسکی (Boris Natanovich Strugatsky ) در سال ۱۹۳۳ متولد شد . بوریس استراگتسکی  به عنوان یک دانشمندان ستاره شناس و متخصص کامپیوتر نقش بسیار زیادی را در شکل گیری هسته و شالوده علمی داستانهای نوشته شده به وسیله این دو برادر ایفا می کرد ( بوریس استراگتسکی هنوز در قید حیات می باشد ). از این دو نویسنده موفق روسی کتابهای زیادی به جا مانده که از بین آنها به موارد زیر میتوان اشاره کرد :
 Tale of the Troika
The Final Circle of Paradise
Roadside Picnic
The Time Wanderers
Poor cruel folk

برادران استراگتسکی را میتوان موفق ترین نویسندگان علمی تخیلی نویس روسیه به حساب آورد . در آینده و در مقاله کامل تری به معرفی بیشتر این دو برادر خواهم پرداخت .